Czy żywność ekologiczna naprawdę jest lepsza?

Szacuje się, że już ⅓ Polaków jest skłonna przejść na żywność ekologiczną, nawet w zamian za wyższą cenę. Świadomość społeczna rośnie, dzięki czemu coraz skuteczniej unikamy sztucznych dodatków, polepszaczy smaku i innych substancji, które wbrew solennym zapewnieniom niektórych “naukowców” mają katastrofalny wpływ na zdrowie.

Czy jednak wystarczy kupować żywność oznaczoną hasłami “bio”, “organic”, “eko”? Niestety, okazuje się, że nie. Ważna jest również certyfikacja, dająca informacje na temat pochodzenia kupowanego produktu. Czy warto kupować żywność ekologiczną? Jakie są jej zalety?

Żywność ekologiczna – najczęstsze chwyty marketingowe

To, co jest opisane jako “produkt ekologiczny” nie jest nim, jeśli nie ma zastrzeżonego, certyfikowanego znaku.

Znakiem takim może być m.in. Euroliść, Rainforest Alliance, Ekoland, Zielone Płuca Polski i wiele innych. Innymi słowy, to, że producent serwuje Ci produkt “prosto od Matki Natury”, “slow food” i inne zapowiedzi żywnościowej arkadii, niekoniecznie oznacza, że tak jest w rzeczywistości.

Od tej reguły jest kilka wyjątków. Eko certyfikatów nie stosuje się w przypadku wyrobów z dziczyzny i ryb, a także w odniesieniu do owoców pochodzących z runa leśnego i grzybów.

Zielone opakowania, sielskie ilustracje – jak oszukują nas producenci?

Chwyty tego typu również wzmagają prawdopodobieństwo zakupu produktu reklamowanego jako “zdrowy”. I to jest jedna z największych pułapek, jakie czyhają na Ciebie w sklepie – produkt reklamowany jako “zdrowy”, niekoniecznie jest ekologiczny. Co to oznacza? Pomidor sam w sobie jest zdrowy, lecz z dodatkiem specyfików nadających mu m.in. “kuszący blask” już niekoniecznie.

Umieszczanie symboli podobnych do znaków certyfikowanych

Robiąc zakupy w pośpiechu, możesz nabyć wyrób niekoniecznie mający zbyt wiele wspólnego z żywnością certyfikowaną. Wielu producentów obchodzi prawo, umieszczając znak podobny do symbolu certyfikowanego. Jeśli zatem zauważysz choćby minimalne odstępstwa od znaków oficjalnie zatwierdzonych, najprawdopodobniej masz do czynienia z nieetycznym chwytem marketingowym.

Certyfikat ekologiczny

Po czym poznać prawdziwą żywność ekologiczną?

Aby żywność mogła zostać uznana za ekologiczną, musi otrzymać Europejski Certyfikat Ekologiczny. Istnieją inne oznaczenia, dzięki którym wiesz, że masz do czynienia z produktem certyfikowanym, lecz to właśnie Euroliść jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem, do tego uznawanym na terenie całej Unii Europejskiej.

Euroliść jest dowodem na to, że produkt przeszedł rygorystyczny proces certyfikacji, zakładający m.in.:

  • zakaz używania substancji sztucznych i konserwantów lub zredukowanie ich do niezbędnego minimum,
  • wyeliminowanie nawozów sztucznych,
  • stosowanie technik produkcji żywności, które nie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego,
  • stosowanie płodozmianu,
  • rezygnacja z monokulturowych upraw, zajmujących rozległy obszar,
  • prowadzenie gospodarstwa wyłącznie na terenie nieskażonym.

Certyfikowana żywność ekologiczna – zalety

Proces produkcji żywności ekologicznej podlega nieustannej kontroli, dlatego też sięgając po produkty z tej grupy, możesz się nie martwić o dostarczanie sobie szkodliwych związków chemicznych.

Żywność ekologiczna remedium na choroby? To prawda! Brak sztucznych dodatków pozwala w pełni wykorzystać potencjał odżywczy, dzięki czemu przestajesz wyłącznie zaspokajać uczucie głodu – karmisz swój organizm tak, jak on tego naprawdę potrzebuje!

Produkty pozbawione polepszaczy są na ogół dostarczane z lokalnych targów, a to oznacza, że ich zakup umożliwia wsparcie polskiej gospodarki i rolnictwa. Co więcej, produkcja ekologiczna jest znacznie mniejszym obciążeniem dla środowiska naturalnego.

Certyfikat ekologiczny

Certyfikat ekologiczny – dlaczego warto się o niego starać?

Staranie się o etyczne i nieszkodliwe dla natury prowadzenie biznesu nie jest już wymysłem, lecz standardem – przynajmniej dla wszystkich świadomych i nowoczesnych przedsiębiorców. Istnieją całkiem wymierne korzyści, jakie możesz odnieść dzięki uzyskaniu certyfikatu ekologicznego. Oto i one:

  • Certyfikat jest dowodem na odpowiedzialną produkcję.
  • Produkty są wytwarzane z szacunkiem dla natury i hodowanych zwierząt.
  • Dowód dla klienta na brak szkodliwych substancji.
  • Poświadczasz z jego pomocą swoje etyczne podejście do biznesu.
  • Produkt certyfikowany to produkt kontrolowany na każdym etapie wytwarzania.

Jedyny, całkowicie pewny sposób na sprawdzenie, czy żywność, którą chcesz kupić, rzeczywiście nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu to właśnie certyfikat ekologiczny. Kosztuje ona więcej, lecz potraktuj to jako inwestycję w lepsze zdrowie w kolejnych latach.