Grillowanie przy brzydkiej pogodzie – czy to możliwe?

Posiadając własny ogród przy domu lub na działce, często stajemy się gospodarzami imprez.

Spotkania z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu są doskonałą okazją do zorganizowania grilla. Chociaż okres wakacji kojarzy nam się z ciepłymi wieczorami, pogoda nie zawsze nas rozpieszcza. Często zaskoczy nas deszcz lub silny wiatr. Może to być przeszkodą w urządzeniu doskonałego grilla, jednak istnieją sposoby, aby poradzić sobie w takiej sytuacji. Przedstawiamy kilka trików, dzięki czemu żadna pogoda nie będzie Tobie straszna.

Wybór odpowiedniego grilla

Podstawą udanego grilla jest wybór odpowiedniego sprzętu. Dzięki niemu możemy spokojnie bawić się ze znajomymi, kiedy na ruszcie będą przygotowywać się przekąski. Najlepszym rozwiązaniem będzie grill z pokrywą. Daje on możliwość precyzyjnego kontrolowania temperatury grillowania. Nie ma potrzeby ciągłego podchodzenia do sprzętu i otwierania pokrywy. W zależności od temperatury jaką chcemy uzyskać, należy domknąć bądź otworzyć klapy wentylacyjne.

Droższe modele posiadają wbudowany termometr, dzięki któremu można monitorować temperaturę wewnątrz grilla, nie martwiąc się o czas czy warunki na zewnątrz. Termometr można również zakupić do swojego grilla osobno. Występuje w dwóch typach – zawieszany na ruszcie oraz umieszczany do grillowanego produktu. Jest to bardzo przydatny gadżet, w który warto zainwestować.

Grill gazowy czy tradycyjny

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grilli z pokrywą. Wśród nich występują tradycyjne grille węglowe oraz grille gazowe. Większość Polaków decyduje się na ten tradycyjny. Nie mogą wyobrazić sobie innego sposobu grillowania, jednak ulega to zmianie.

Ostatnimi czasy na popularności zyskują grille gazowe. Zawdzięczają to szeregowi zalet. Są bardzo łatwe w obsłudze oraz utrzymaniu czystości. Z grilla gazowego nie trzeba usuwać pozostałości węgla i popiołu, dzięki czemu można zaoszczędzić czas. Dodatkowo ten model pozwala na grillowanie w każdych warunkach atmosferycznych – nawet zimą. Wystarczy odpowiednio przygotować sprzęt (m.in.: rzadziej podnosić pokrywę, w celu mocniejszego rozgrzania). Kolejnymi zaletami są szybszy czas nagrzania niż w tradycyjnych odpowiednikach oraz łatwość regulowania temperatury. Ułatwia to grillowanie odpowiednich przekąsek.

Można znaleźć wiele rodzajów grilli ogrodowych w sklepach. Wszystko zależy od preferencji i możliwości. Dla osób ceniących sobie wygodę idealny będzie poręczny turystyczny grill gazowy. Bardziej ambitni, poszukujący nowych rozwiązań, mogą zainteresować się grillem gazowym gastronomicznym do zabudowy, posiadającym ruszt żeliwny oraz pokrywę. Ofert jest wiele, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Grille ogrodowe gazowe są dość drogie. Warto się jednak zastanowić nad tym dużym wydatkiem, patrząc na szereg zalet. Sama eksploatacja nie jest wcale droga. Wynosi koszt butli gazowej, która na spokojnie wystarczy na cały sezon.

grill przy brzydkiej pogodzie

Metody grillowania na tradycyjnym grillu z pokrywą

Oprócz wyboru sprzętu, pozwalającego na swobodne grillowanie, bez obaw o warunki atmosferyczne, ważne jest dostosowanie metod oraz zadbanie o przygotowanie potraw (np. owinięcie ich folią aluminiową oraz pokrojenie w cieńsze plastry). Wyróżniamy dwa sposoby grillowania na tradycyjnym grillu z pokrywą:

  • Metoda bezpośrednia polega na położeniu mięsa lub warzyw na ruszcie, bezpośrednio nad brykietem. Przypomina to grillowanie bez pokrywy, jednak tym razem nie musimy się martwić o przekąski, które równomiernie się upieką, nawet bez częstego obracania. Metoda sprawdza się najlepiej przy grillowaniu mniejszych kawałków mięsa, szaszłyków i kiełbas.
  • Metoda pośrednia przeznaczona jest jedynie dla grilli z pokrywą. Polega na ułożeniu brykietu po bokach, a na środku rusztu z produktami. Po zamknięciu pokrywy, grill zaczyna działać jak piec konwekcyjny – krążące w nim powietrze równomiernie piecze mięso oraz warzywa. Jedynym minusem jest czas grillowania – powyżej 30 minut.

Odpowiednia podpałka

Podczas przygotowania stanowiska należy pamiętać o podpałce, która nie stanowi zmartwienia dla posiadaczy grilla gazowego. Po wybraniu metody grillowania na tradycyjnym grillu, przygotuj palenisko. Rozmieść brykiet lub węgiel, a następnie rozpal grilla. Przy sprawdzeniu prawidłowego rozpalenia nie tylko temperatura ma znaczenie, ale także wygląd brykietu. Powinien być pokryty lekkim, białym nalotem popiołu. Dopiero wtedy można położyć jedzenie na ruszt i zamknąć pokrywę.

Trzeba pamiętać, że podczas deszczu temperatura jest dość niska. Nie sprzyja to rozpaleniu grilla. W takie sytuacji należy wykorzystać więcej brykietu i podpałki, niż przy odpalaniu grilla w słoneczny dzień. Warto zaopatrzyć się w specjalny, nasączony brykiet, który pozwoli na szybsze rozpalenie.

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi żadna pogoda nie stanie na przeszkodzie zorganizowaniu idealnego grilla w gronie najbliższych.