Jak działa sokowirówka?

Marchewkowy? Jabłkowy? Pomarańczowy? A może taki z dodatkiem buraka? Który sok najbardziej lubisz? Jaki on by nie był, na pewno wiesz, że te kupione w sklepie może i są całkiem smaczne, ale na pewno nie są najzdrowsze. Prawie zawsze posiadają różnego rodzaju konserwanty oraz inne ulepszacze smaku, a także olbrzymie ilości cukru.

                O wiele zdrowszą, a także zdecydowanie smaczniejszą alternatywą jest samodzielnie przygotowywanie soków w domowym zaciszu. Mamy wtedy gwarancje, że sok to nic innego jest sto procent owoców, tylko że w płynnej formie. Ponadto mamy kontrolę nad tym, jakie owoce są użyte do wytworzenia soku – nie musimy się martwić o to, czy nie są nadmiernie nawożone, podpsute lub pochodzące z nieekologicznych upraw. Kolejną niekwestionowaną zaletą jest możliwość uruchomienia naszej fantazji oraz sposobność do dopieszczenia kubków smakowych, ponieważ możemy przygotować z dowolnie wybranych przez nas składników, uzyskując przy tym wyjątkowy, niepowtarzalny smak.

                Gdy już czujemy się przekonani do pomysłu założenia małej fabryki soku w swojej kuchni, trzeba zastanowić się jaką sokowirówkę wybrać. Przeglądając katalogi sklepów oferujących te urządzenia, ilość modeli i różnorodność specyfikacji mogą przyprawić nas o zawrót głowy. Na co powinniśmy zwracać największą uwagę, decydując się na zakup sokowirówki?

  1. Moc pracy

Jaka moc sokowirówki będzie dla nas najodpowiedniejsza? Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakich owoców i warzyw będziemy chcieli uzyskiwać sok. Im twardsze owoce i warzywa, soku których pożądamy, tym większą moc powinno mieć urządzenie. Zdecydowana większość sokowirówek dostępnych obecnie na rynku dysponuje mocą od 200 do 700W. Kiedy dojdziemy do wniosku, że najczęściej sok będziemy przygotowywać z miękkich, słodkich jabłek, sokowirówka o mocy 300 lub 400W w zupełności nam wystarczy. Jeżeli jednak jesteśmy bardziej przekonani do soku z marchewki czy buraka, najlepiej wybrać urządzenie o mocy ponad 500W. Miejmy na uwadze, że sokowirówki są dość głośnymi urządzeniami! Im większa moc naszej sokowirówki, tym większa ilość sąsiadów będzie wiedziała, kiedy szykujemy soki dla naszej rodziny.

  1. Pojemność pojemnika na miąższ

Sporą część całego urządzenia stanowi właśnie pojemnik na miąższ, powstający z pozostałości owoców z których przygotowujemy sok. Wybierając jego pojemność musimy zastanowić się, w jakiej średnio ilości będziemy przygotowywać sok za każdym razem. Jeśli tylko dla nas, najlepiej wybrać mniejszy pojemnik, jeżeli zaś dla naszej kilkuosobowej rodziny, zdecydowanie warto skusić się na większy model, byśmy nie musieli ciągle opróżniać pojemnika, który w mgnieniu oka cały zajmuje się miąższem.

  1. Regulacja obrotów

Regulacja szybkości obrotów jest całkiem pożyteczną funkcją, która nie jest niestety dostępna w większości tanich modeli. Warto ją posiadać z tego powodu, że nie zawsze istnieje potrzeba, by nasze urządzenie pracowało na najszybszych obrotach, pobierając przy tym więcej prądu i generując więcej hałasu. W nieco droższych modelach, najczęściej spotyka się dwustopniową regulację prędkości obrotów. Pierwszy stopień, wolniejszy, używamy do uzyskiwania soku z miękkich owoców i warzyw, a drugi, szybszy, z twardych. Regulacja może być mechaniczna lub elektroniczna – nie ma między nimi większej różnicy, poza tym, że regulacja elektronicznej działa ciut płynniej od mechanicznej.

  1. Materiał sitka i wielkość sitka

Sitko jest niezmiernie ważną częścią każdej sokowirówki. To właśnie ta część decyduje o efektywności pracy całego urządzenia – sitko kiepskiej jakości nie będzie w stanie efektywnie oddzielić soku od miąższu. Lepiej unikać sitek wykonanych z plastiku, ponieważ tego typu sitka szybko się zatykają, w rezultacie nie przepuszczając odpowiedniej ilości soku. Najlepsze sitka zrobione są ze stali nierdzewnej, a jego ścianki wykonane z metalowej mikrosiatki. Jeżeli chodzi o wielkość – im większe sitko, tym szybsza moc przerobowa urządzenia.

  1. Materiał obudowy urządzenia

Przeglądając fotografie różnych modeli sokowirówek na pewno zwrócimy uwagę na to, że cześć tych urządzeń pokrywa obudowa wykonana z metalu, a część z plastiku,, gdzie te plastikowe są sporo tańsze. Sokowirówki z obudową metalową są znacząco trwalsze i odporne na upadki, jednak są zdecydowanie cięższe, i przenoszenie ich z miejsca na miejsce jest mniej komfortowe niż w przypadku ich plastikowych odpowiedników.