Jak układać sztućce po posiłku – zasady savoir vivre przy stole

Spożywanie posiłków w restauracji lub udział w ważnym wydarzeniu takim jak bankiet, konferencja, czy inne oficjalne spotkanie wymaga znajomości zasad zachowania się przy stole.

Brak ich znajomości może wprowadzić w zakłopotanie jego uczestników. Savoir vivre dotyczy nie tylko podawania potraw i ich spożywania, ale również nakrywania do stołu. Oto kilka prostych zasad stosowanych w renomowanych restauracjach.

Jak wygląda prawidłowo nakryty stół?

Uroczysty posiłek wymaga odpowiedniego ułożenia zastawy, szkła i sztućców. Taka sytuacja wymaga użycia białego obrusu. Nakrycie stołu powinno się zacząć od ułożenia zastawy w zależności od ilości serwowanych posiłków. Talerze układa się od największego na spodzie do najmniejszego.

W przestrzeni przewidzianej dla gościa, po lewej stronie powinien znaleźć się również talerzyk na pieczywo z nożem do smarowania masła, natomiast po prawej trzy kieliszki do napojów w tym do czerwonego i białego wina oraz na wodę.

Powyżej talerzy, między talerzykiem na pieczywo, a kieliszkami ustawia się parę deserowych sztućców, to znaczy widelczyk i łyżeczkę.

Nakrycia dla poszczególnych gości układa się w taki sposób, aby każdy z nich miała dla siebie przynajmniej 60 centymetrów miejsca przy stole.

zastawa stołowa

Jak ułożyć sztućce na stole?

O elegancko przystrojonym stole decydują drobiazgi. Tu decyduje umiar, harmonia i należyta dbałość o małe rzeczy. Podstawą są właściwie wypolerowane sztućce, szkło i pozostałe naczynia.

Przy nakrywaniu obowiązują zasady, od których absolutnie nie należy odstępować, a tym bardziej w trakcie oficjalnego, uroczystego posiłku. Sztućce układa się po obu stronach talerzy. Ich kolejność jest uzależniona od podawanych dań. Najdalej na zewnątrz od naczyń ustawia się te, które używane będą najwcześniej.

Noże ustawia się ostrzami w kierunku talerzy, natomiast łyżki w taki sposób, by wgłębienia znajdowały się w górze, podobnie widelce. Po prawej stronie znajdują się łyżki i noże, natomiast widelce po lewej. Sztućce deserowe układa się powyżej talerzy w taki sposób, by uchwyt łyżeczki skierowany był w lewo, a widelczyk odwrotnie.

Noże do masła kładzie się na talerzyku na pieczywo. Serwowanie ryb związane jest z podaniem specjalnych sztućców w postaci noża i widelca.

Na talerzyku, na którym stoi filiżanka do herbaty lub kawy układa się łyżeczki do tych napojów. Ustawienie sztućców w zastawie zależy od ilości przygotowanych potraw. Jeśli którejś z nich nie przewidziano w menu, to nie układa się w zastawie sztućców specjalnie dla niej.

Jak układać sztućce po posiłku?

Ułożenie sztućców po posiłku przekazuje obsłudze restauracji istotną informację i świadczy o znajomości zasad  savoir vivre’u. To system znaków, za pomocą którego gość informuje o tym, czy posiłek był smaczny, czy nie lub czy oczekuje dokładki.

Wiedza na ten temat może się przydać podczas uroczystego posiłku w restauracji i świadczy o ogładzie gościa. Ułożenie sztućców na płaskim talerzu dotyczy zawsze noża i widelca.

savoir vivre

  • Położenie noża i widelca równolegle w poprzek talerza, gdzie rączki dotykają jego lewej strony przekazuje obsłudze informację o tym, że gość dziękuje za niezwykle smaczny posiłek.
  • O skończonym posiłku informuje ułożenie sztućców równolegle wzdłuż talerza.
  • Oczekiwanie na kolejne danie oznacza ułożenie widelca wzdłuż z rączką skierowaną do dołu, a noża na widelcu z rączką ułożoną na prawo.
  • O przerwie w jedzeniu informuje widelec i nóż oparte na krawędziach talerza po obu bokach.
  • Gość prosi o dokładkę układając nóż i widelec na talerzu w taki sposób, aby rączki wystawały poza talerz, a górne części się stykały.
  • Nóż i widelec skrzyżowane na talerzu przekazują informację, że gościowi nie smakował posiłek.

Dzięki wiedzy na temat zasad układania sztućców po posiłku można uniknąć w restauracji wielu nieporozumień i wykazać się ogładą.

Jakie serwetki dobrać do posiłku?

Uroczysty posiłek w restauracji we Wrocławiu wymaga użycia, bez względu czy będzie to obiad lub kolacja, serwetek z materiału, które z reguły są w kolorze obrusu lub w zbliżonej barwie. Zwykle znajdują się one na talerzu złożone w kwadrat lub trójkąt.

Jaka dekoracja stołu będzie odpowiednia?

Kwiaty i świece zdobiące stół dodają wiele uroku posiłkowi. Pięknie nakryty stół z estetycznymi dekoracjami sprawi, że każda potrawa lepiej smakuje, bo przecież jemy również oczami.

Kwiaty powinny być ustawione w niedużych wazonach, aby nie przesłaniały gości siedzących naprzeciwko siebie. Optymalnym rozwiązaniem są pływające kwiaty w małych czarkach, które pięknie się prezentują na stole.