Sztućce z dobrych materiałów

Po czym można poznać, że sztućce zostały wykonane z dobrego materiału? Przede wszystkim po rodzaju tworzywa, jakie zostało użyte do ich produkcji. Obecnie, istnieje mnóstwo marek, które oferują najlepszej klasy sztućce. Dobry materiał jest przede wszystkim trwały. Sztućce, które wytrzymują lata, muszą zostać wykonane z najlepszej jakości materiału.

Podstawowym, najbardziej rozpoznawalnym materiałem, z którego wykonane są sztućce, jest stal nierdzewna 18/10. Nazwa pochodzi od zawartości konkretnych metali, z których wykonane stop. 72% to stal, 18% natomiast oznacza zawartość chromu. Sztućce zawierające chrom nie będą się tak łatwo rysować. Dodatkowo, 10% oznacza nikiel, który odpowiada za odporność na kwasy spożywcze i chemiczne. Sztućce ze stali nierdzewnej 18/10 są wytrzymałe, nawet w bardzo wysokich lub w bardzo niskich temperaturach. Z tego surowca, sztućce sprzedawane są najczęściej.

Dobrym przykładem pięknego zestawu sztućców ze stali 18/10 + Cromargan są produkty marki WMF:

Sztućce Michalsky z Mensa Home

Sztućce Atic z Mensa Home

Sztućce Evouque z Mensa Home

Oprócz stali nierdzewnej, możemy również liczyć  na srebro. Sztućce srebrne są bardziej szlachetne. Różne są próby srebra – 999, 925 czy nawet 700. Im niższe próby, tym materiał jest bardziej podatny na ścieranie. O srebrne sztućce należy niezwykle dokładnie dbać. Nie można ich myć w zmywarce. Dodatkowo, do ich czyszczenia należy stosować specjalne, przeznaczone do srebra płyny. Warto jednak zainwestować w sztućce wykonane z tego surowca, jeśli bardzo cenimy sobie luksus i elegancki wygląd.

Istnieją również sztućce złote, które mogą być wykonane w całości z surowca lub stanowić jedynie elementy ozdobne. Złote widelce, łyżki i noże najczęściej nadają się do mycia w zmywarce, a oprócz tego są bardzo wytrzymałe.

Tytan to również popularny materiał, który służy do produkcji sztućców. Jest to rodzaj sztućców, który będzie nam służył przez dekady.

Bardzo często można natknąć się na sztućce wykonane z teflonu. Najczęściej, pokryte są nim większe sztućce, np. szpatułki lub chochelki. Niemniej jednak, jest to dobry i wytrzymały materiał, który może nam posłużyć długie lata. Warto jednak wiedzieć, że o teflon również trzeba specjalnie dbać. Do ich czyszczenia nie można stosować tak zwanych druciaków.

Sztućce, które zostały wyprodukowane przez porządną firmę, będą zawierać dodatkowo znaczek jakości. Na opakowaniach sztućców z teflonu i ze stali nierdzewnej szczególnie powinniśmy posiadać naklejki gwarancyjne.

Wiele jest okazji, na które kupujemy sztućce. Porządny materiał, z jakiego wykonane są widelce, noże i łyżki, gwarantuje nam wytrzymałość sztućców. Obecnie, wyżej wymienione materiały są najlepszymi, z jakich powstają sztućce. Wyroby ze stali nierdzewnej, tytanu czy srebra, są szeroko dostępne w lepszych sklepach z akcesoriami do kuchni i z zastawą stołową. Dopasowanie sztućców do naszej zastawy powinno skupiać się nie tylko na ich wyglądzie, ale przede wszystkim na materiale.