W jakiej temperaturze najlepiej wędzić?
Zakup lub zbudowanie własnej wędzarni ogrodowej sprawia niemałą satysfakcję wszystkim miłośnikom tego sposobu przygotowywania żywności. Zanim jednak przystąpisz do wędzenia, musisz wiedzieć, jaka temperatura jest najlepsza przy wędzeniu przy poszczególnych rodzajów mięs i jakie gadżety mogą pomóc Ci w jej precyzyjnym pomiarze. Dlaczego warto wędzić mięso?
W jakiej temperaturze należy wędzić mięso?
Dużo zależy od tego, na jaką metodę wędzenia się zdecydujesz. Wyróżniamy wędzenie na zimno i na ciepło, z zastosowaniem dymu ciepłego lub gorącego.
Wędzenie na zimno odbywa się w przedziale temperatur od 16 do 22oC, przy czym jest to najdłuższa metoda wędzenia, która może trwać nawet do 2 tygodni.
Wędzenie na ciepło cieszy się większą popularnością, szczególnie z uwagi na znacznie krótszy czas wędzenia. Przy wykorzystaniu dymu ciepłego stosuje się temperaturę od 22 do 45oC, w przedziale czasowym od 2 godzin do 4 dni.
Z kolei wędzenie dymem gorącym jest, w porównaniu z innymi, metodą ekspresową, która dzieli się na kilka etapów.
- Pierwszym jest osuszanie mięsa, jakie odbywa się przy temperaturze 40 do 50oC przez ok. 40 minut.
- Następnie przechodzimy do właściwego etapu wędzenia, w którym można podnieść temperaturę nawet do 60oC, przy czym minimalny czas wędzenia wynosi 30 minut, a maksymalny 2 godziny.
- Ostatni etap jest opcjonalny, w jego trakcie chodzi o powierzchniowe podpieczenie wędzonek w temperaturze od 60 do 90oC przez maksymalnie 20 minut.
Jak wędzić drób?
Mięso drobiowe jest często polecane osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z wędzeniem, m.in. ze względu na stosunkowo niski koszt tego rodzaju wyrobów mięsnych. Przed wędzeniem warto kurczaka zapeklować i sparzyć. Aby dobrze uwędzić kurczaka, temperatura wewnątrz wędzarni powinna wynosić 40oC. W takiej temperaturze powinien on spędzić 3 godziny przy otwartym przepływie powietrza. Po upływie tego czasu należy częściowo ograniczyć przepływ powietrza i podnieść temperaturę do 60oC. Wędzenie w tej temperaturze powinno zająć około 2 godzin.
W jakiej temperaturze wędzić ryby?
Wędzenie zacznij przy temperaturze 50oC. Przez pierwsze 40 minut wylot dymu powinien być całkowicie otwarty i dopiero po upływie tego czasu można go zamknąć i przy zamkniętym wylocie wędzić ryby przez 3 godziny przy zachowaniu temperatury 45-50oC. Na koniec wędzenia podnieś temperaturę do 90oC i utrzymaj ją przez 30 minut.
Jakie akcesoria przydadzą się w wędzarni ogrodowej?
Jednym z ważnych aspektów jest możliwość wykonywania dokładnego pomiaru temperatury. Bez tego cały proces wędzenia się zwyczajnie nie uda. Poniżej opisujemy przykładowe urządzenia, które wspomogą cały proces.
- Termometr elektroniczny – ten rodzaj urządzenia pozwala na mierzenie temperatury bezpośrednio wewnątrz przyrządzonego mięsa. Całość procesu możesz kontrolować za pomocą specjalnego panelu, który dodatkowo może przypominać Ci o czasie wędzenia, a także ostrzegać przed nieodpowiednią temperaturą.
- Termometr bagnetowy – działa on na podobnej zasadzie, co elektryczny, przy czym ma on mniej funkcji dodatkowych.
- Termometr bimetaliczny – jest to rodzaj termometru mierzący ogólną temperaturę, jaka panuje w wędzarni ogrodowej. Wewnątrz zamontowany jest gwint mierzący temperaturę, a na zewnątrz można ją odczytać na specjalnej tarczy.
Dlaczego warto wędzić mięso?
Wędzenie mięsa jest jedną z najstarszych metod konserwacji żywności, dzięki której tak przygotowane mięso ma szansę długo poleżeć, zanim się zepsuje. Do tego dochodzą wyjątkowe walory smakowe. Odpowiednio przygotowane wędzonki mają swój niepowtarzalny smak i aromat, któremu trudno się oprzeć.
Wyroby przygotowane we własnej wędzarni ogrodowej będą znacznie zdrowsze, niż wyroby ze sklepu – nie będzie w nich sztucznych aromatów i polepszaczy, a do tego wiesz, na jakim drewnie zostały one uwędzone – starannie dobranym, dobrze przygotowanym, a przede wszystkim aromatycznym. Trudno też nie wspomnieć o przyjemności, jaką może dawać samodzielne wędzenie potraw!