Kminek – najważniejsze właściwości

Każdy z naturalnych składników pochodzących z natury ma bardzo wiele zalet. Często mają również właściwości lecznicze, pozytywnie wpływające na cały organizm. Jednakże jest i taka przyprawa, która zadziwia swoją użytecznością. Chodzi oczywiście o kminek. Należy on do ziół nie tylko przydatnych dla zdrowia, ale również wykorzystywany jest często w potrawach ze względu na swoje walory smakowe.

Pochodzenie kminku

Kminek to przyprawa z bardzo długą historią. Znany były już w starożytny Egipcie, gdzie wykorzystywano go usprawnianiu trawienia. Nasi przodkowie również uprawiali kminek w ogrodach należących do różnego rodzaju klasztorów. Obecnie jest to zioło, którego obszar występowania jest bardzo szeroki. Spotkać go można w całej Europie a także Azji, Australii i w niektórych częściach Afryki. Największy udział w produkcji kminku ma Polska, Niemcy oraz Holandia. Roślinę tą można również znaleźć wśród naturalnych warunków, a więc rosnącą na łąkach i innych dzikich terenach.

Zwyczaje

Oprócz tego, że kminek od dawnych czasów cieszy się popularnością, znany jest również z tego, iż wiąże się z ciekawymi obyczajami. Na przykład kiedyś wierzono, iż to zioło, będące lub znajdujące się w jakiejś rzeczy, ochrania i zabezpiecza ją przed kradzieżą. Tą myślą kierowali się więc ludzie w różnych sytuacjach. Kobiety karmiły swoich mężczyzn kminkiem, aby ich miłość i serce nie zostało skradzione przez inną niewiastę. Oprócz tego ludzie dawali tą przyprawę również swoim zwierzętom na przykład kurom czy gęsiom, aby nie padły one łupem złodziei. Oprócz zdrowotnych właściwości, kminkowi przypisywano wówczas magiczną moc, której nie posiadała żadna inna przyprawa.

Zastosowanie kminku

Najważniejsze właściwości kminku

Jak już wiadomo, kminek wspaniale działa na nasz organizm. Ma bardzo wiele zastosowań, co czyni go produktem pożądanym przede wszystkim w kuchni. Najważniejszą cechą kminku jest jego działanie przeciwskurczowe i łagodzące podczas wzdęć.

Zioło to znakomicie rozluźnia i neutralizuje objawy niestrawności. Kminek oddziałuje więc znakomicie na układ trawienny, wspomagając jelita w ich prawidłowym funkcjonowaniu.

Dzięki niemu możemy też skutecznie odświeżyć oddech. W przypadku kobiet karmiących również zaleca się wykorzystywanie tej przyprawy, ponieważ związki w niej zawarte zwiększają produkowanie mleka. Kminek jest też dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które przeżywają bolesne miesiączki. Niweluje on bowiem ból menstruacyjny, oraz reguluje cały cykl. Działa również moczopędnie, przy kłopotach z wypróżnianiem się typu zaparcia i biegunki. Warto wykorzystać kminek również przy przeziębieniu, bo działa rozgrzewająco oraz w leczeniu kataru czy zapaleniu oskrzeli, ponieważ w tym przypadku ma działanie wykrztuśne. Doskonale radzi sobie również z różnego rodzaju infekcjami gardła. Przy komplikacjach związanych z nerkami, wykorzystywanie tego zioła pozwoli na zwalczenie dolegliwości tego narządu, oraz usunie z nich zalegający piasek oraz kamienie. Napar z kminku należy pić, kiedy pojawiają się wrzody żołądka oraz dwunastnicy. Dzięki swoim właściwościom, przyprawa ta niweluje zawroty głowy, wzmacnia wątrobę, śledzionę oraz jelita. Kminek reguluje również wytwarzanie soków trawiennych; żołądkowego, trzustkowego i jelitowego. Przyprawa ta pomaga również w komplikacjach związanych z prawidłową pracą trzustki. Dzięki nim jelita mają odpowiednią siłę skurczową, niwelując wszelkie nieprawidłowości z tym związane.

Olejek kminku jest również wykorzystywany jako preparat zwalczający świerzb. Jest również pomocny w wszelkiego rodzaju zadyszkach. Kminek znakomicie również wzmacnia pracę serca oraz strukturę naczyń krwionośnych czy układu nerwowego. Dzięki niemu krew efektywniej przepływa przez nerki oraz inne organy wewnętrzne. W swojej diecie powinny wykorzystywać go również osoby cierpiące na brak apetytu. Cechą charakterystyczną dla kminku jest również działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicznie. Jest on również zdecydowanie sprzymierzeńcem osób na diecie. Dzięki niemu bowiem składniki danego pokarmu szybciej się przyswajają oraz poprzez aromatyzację usprawnia proces przemiany materii. Zioło to wpływa na zwiększenie produkcji śliny a przez to ułatwia dobre rozdrobnienie pokarmu w jego początkowej fazie jedzenia. Wszystko to wspaniale usprawnia trawienie, dzięki czemu możemy zapomnieć o różnego rodzaju problemach żołądkowych, które zawsze zakłócają codzienne funkcjonowanie.

Jednak kminek to zioło, które nie tylko można dodawać do potraw, działając od środka, ale stosuje się go także zewnętrznie, w dolegliwościach związanych ze skórą, na przykład trądziku.

Kminek działa również przeciwzapalnie, co pozwala zachować naskórek w dobrej kondycji. Pomaga także w zwalczaniu łuszczycy, chorób ropnych czy nawet bielactwa. Oprócz tego można stosować go do inhalacji oraz jako okład w razie zapalenia spojówki czy na zmęczone oczy. Dzięki niemu poprawia się także słuch. Roztwór zawierający kminek zwalcza także dolegliwości, na przykład zapalenie, związane z nosem, błonami śluzowymi, gardłem, oraz niweluje katar alergiczny. Jego dobroczynne działanie obejmuje więc praktycznie same najważniejsze organy i czynności życiowe. Trudno wiec zaprzeczyć stwierdzeniu, iż jest on doskonałym lekarstwem ulepszającym nasze życie.

Kminek w kuchni

Potrawy z kminkiem

Czasami zdarza się, że chcielibyśmy często spożywać kminek, ale nie wiemy w jakich potrawach go zastosować. Jednakże jest wiele przepisów na smaczne i proste dania, zawierające ten potężny zasób zdrowotno – energiczny. Oto niektóre z nich:

  • Pieczone ziemniaki z kminkiem:

Składniki: ziemniaki, 3 łyżki kminku mielonego, masło, pieprz i sól

Przygotowanie: Ziemniaki należy obrać, dokładnie obmyć, przekroić na pół, delikatnie posolić oraz obsypać lekko kminkiem i pieprzem. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć ziemniaki i posmarować je niewielką ilością masła. Całość piec około 40 minut w temperaturze 225 stopni Celsjusza. Gotowe ziemniaki podać w sałatce razem z rzodkiewką i szczypiorkiem.

  • Pierś pieczona z kminkiem:

Składniki: pierś z indyka, sól, pieprz, kminek, masło

Przygotowanie: Mięso posypać solą i pieprzem, a następnie obtoczyć w kminku. Taką pierś z indyka włożyć do żaroodpornego naczynia, dodać do środka niewielką ilość masła i piec w piekarniku około godziny. Jeśli mięso jest większe należy zwiększyć czas do półtorej godziny. Gotowe mięso można podać z także zapiekanymi z kminkiem ziemniakami.

  • Twarożek z kminkiem:

Składniki: biały ser, cebula, 2 łyżki śmietany lub mleka, łyżka kminku, ząbek czosnku, łyżeczka słodkiej papryki, sól, pieprz lub chili

Przygotowanie: Cebulę oraz czosnek zetrzeć na tarce a następnie dodać do sera. Następnie dodaj do tego pozostałe składniki i wymieszaj uzyskując jednolitą, gładką masę. Tego typu serek nadaje się znakomicie do śniadaniowych i wieczornych kanapek.

Zaletą kminku jest nie tylko jego uniwersalność i szerokie właściwości lecznicze, lecz także to, że w zwalczaniu różnego rodzaju chorób i dolegliwości stosować go można bez względu na wiek. Przyprawa ta działa więc i na dzieci i na osoby starsze w taki sam korzystny sposób, wzmacniając prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Wprowadzając kminek do swojej codziennej diety możemy być pewni, że z dnia na dzień staniemy się zdrowsi i silniejsi.