Mankietowa resekcja żołądka – pomoc otyłym

Otyłość to niebezpieczna choroba cywilizacyjna, która wciąż wzrasta w niepokojącym tempie. Problem szczególnie widać w Stanach Zjednoczonych i Zachodniej Europie. Coraz więcej ludzi prowadzi siedzący tryb życia, przejada się, nie ma aktywności fizycznej, porusza się wszędzie samochodem oraz kupuje niezdrowe wysoko przetworzone produkty. Takie sposób życia prowadzi najpierw do nadwagi, a w konsekwencji do groźnej otyłości.

 

Konsekwencje otyłości

Otyłość to nie tylko nieestetyczny wygląd, to niestety też różne niebezpieczne schorzenia zagrażające życiu i zdrowiu. Gromadzący się w organizmie nadmiar tłuszczu oddziałuje na cały organizm. Badania dowodzą, że otyłość zwiększa nie tylko chorobowość, ale i śmiertelność.

Otyłość sprzyja powstaniu chorób takich, jak: otyłość, zaburzenie gospodarki lipidowej, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, zwyrodnienie stawów, dna moczanowa, niewydolność oddechowa, kamica żółciowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Badania wciąż ujawniają nowe negatywne konsekwencje tej z pozoru prostej choroby cywilizacyjnej.

Cierpiący na otyłość narażeni są na częste załamania nerwowe i epizody depresji. Otyłym trudno funkcjonować w społeczeństwie nastawionym na atrakcyjny wygląd, bywają odtrącania, a nawet atakowani. Jeśli martwisz się o swoje zdrowie, sprawdź swoje BMI! Body Mass Index służy do oceny masy ciała. Poznaj swoje BMI, dzieląc masę ciała przez wzrost w metrach do kwadratu. BMI powyżej 25 to nadwaga, a powyżej 30 to już otyłość, szersza klasyfikacja wyróżnia trzy stopnie otyłości.

 

Mankietowa resekcja żołądka

Człowiek nieraz nie zdaje sobie sprawy, jak szybko złe nawyki żywieniowe doprowadzają do otyłości, jest to sygnał, aby zmienić swój styl życia. Tendencje osoby otyłej często są bardzo silne i niełatwo z dnia na dzień zmienić utarte przyzwyczajenia. Gdy nie pomaga dietetyka, aktywność fizyczna i farmakoterapia, chory traci nadzieję, ale otyłości nie można lekceważyć. Warto mieć świadomość, że istnieją jeszcze metody leczenia chirurgicznego otyłości.

Mankietowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy) zwana jest też Rękawową. Jest to nowoczesny zabieg na rynku chirurgii bariatrycznej. Przeważnie zabieg wykonuje się metodą laparoskopową, która jest o dużo mniej inwazyjna, a pacjent w krótszym czasie dochodzi do siebie. Niewielkie rany pooperacyjne szybko się goją. Podczas zabiegu usuwa się znaczną część żołądka, około 85% objętości narządu, pozostawiony niewielki fragment jest cienką rurą.

Tak duże zmniejszenie objętości żołądka sprawia, że pacjent nie ma fizycznej możliwości spożyć jednorazowo dużej ilości pokarmu. Tym samym przyjmuje mniej wartości odżywczych i spada jego masa ciała.

Zabieg zazwyczaj trwa około półtorej godziny, a pacjent jest w znieczuleniu ogólnym. Okres rekonwalescencji trwa kilka tygodni, choć już po paru dniach pacjent wychodzi ze szpitala. Zabieg operacyjny wymaga od pacjenta zmiany dotychczasowego stylu życia. Należy całkowicie zmienić swoje nawyki. Po zabiegu operacyjnym przez 2 tygodnie stosuje się ścisłą dietę płynną lub miksowaną. Po upływie tego czasu można wprowadzać inne produkty.

Spodziewać się można znacznej utraty ciała, w ciągu pierwszych 6-12 miesięcy po zabiegu spadek masy może wynosić nawet 50-80%. Według badań zabieg ma korzystny wpływ na schorzenia towarzyszące dotychczasowej otyłości.

Zabieg mankietowej resekcji żołądka należy do podstawowych środków leczenia otyłości dzisiejszej bariatrii. Wskazania do operacji nie różnią się od typowych wskazań chirurgii leczenia otyłości. Zabieg polecany jest dla chorych, których oczekiwań nie spełnia leczenie za pomocą regulowanej opaski żołądka. Pacjenci borykający się z dużą otyłością zabieg mogą potraktować jako pierwszy etap złożonego leczenia operacyjnego.