Ceremonia parzenia herbaty Matcha
Ceremonię nazywa się „sztuką ceremonialnego przyrządzania herbaty”. Jest to wydarzenie uroczyste i ma podniosły, ceremonialny charakter. Do ceremonialnego picia herbaty potrzebne nam jest konkretne pomieszczenie. Ceremonia bowiem musi przebiegać zgodnie ze wszystkimi ścisłymi zasadami. Najczęściej takim miejscem jest pawilon, który znajduje się w ogrodzie. Wszystkie części stanowiące elementy dekoracji w owym pawilonie mają swoje osobne znaczenie. Ceremonia ma być chwilą, która stanowi oderwanie od świata codziennego i wszystkich obowiązków. Jej charakter powinien być nastrojowy, spokojny i godny.
Japońska herbata matcha w ceremonii
Po japońsku nazwa owej ceremonii brzmi Cha-no-you, co oznacza dosłownie „wrzątek na herbatę”. Do tej ceremonii służy japońska herbata Matcha. Jest to sproszkowany rodzaj herbaty, pochodzący z prefektury Aichi w Japonii. Tę herbatę wykonuje się z wysokiej jakości liści Gyokuro, następnie jest ona mielona na proszek. Herbatę wykonuje się liści, które pochodzą ze starych plantacji, mających nawet i 30 lat.
Ceremonia rozpoczyna się od wejścia gości. Momentem spotkania się wszystkich jej uczestników jest wybranie gościa honorowego. Musi być to osoba szanowana i niezwykle obeznana z etykietą zwaną chakai. Jest to ważne, dlatego że gość honorowy i gospodarz są odpowiedzialni za nastrój panujący podczas ceremonii. Przed wejściem do pawilonu, w którym będzie odbywać się ceremonia, każdy jej uczestnik musi przepłukać ręce i usta źródlaną wodą. Ta czynność, wykonana z wielkim spokojem i starannością, ma za zadanie oczyścić ciało i duszę człowieka.
Ciekawą rzeczą jest wejście do pawilonu. Stanowi je nieduży otwór, przez który muszą wejść wszyscy kucając. Jest to oznaka równości wszystkich uczestników.
Parzenie herbaty japońskiej
W środku pawilonu znajduje się obraz z buddyjską sentencją i wazy na kwiaty, które reprezentują ceremonię. W pokoju nie ma żadnych zbędnych przedmiotów oraz mebli. Zasada ta dotyczy tego, by nie rozpraszać gości podczas ceremonii. Ceremonia ma odbywać się zgodnie z kolejnością wszystkich zasad, aby stanowiła ona jedną, zgodną harmonię.
Dlatego też na początku gość honorowy dziękuje mu za zaproszenie. Następnie odbywają się rozmowy na temat wszystkich elementów znajdujących się w pawilonie. Później rozmowa zbiega na temat samej ceremonii. W następnej kolejności odbywa się lekki posiłek. Kolejną czynnością jest wstawienie wody na herbatę przez gospodarza. Najpierw oczyszcza się miseczki, do których następnie wsypuje się sproszkowaną herbatę i zalewa się ją wrzątkiem. W trakcie ceremonii używa się dwóch rodzajów herbaty. Pierwszym rodzajem jest herbata gęsta, która znajduje się w jednym naczyniu. Goście podają sobie naczynie i po kolei piją z niej kłaniając się sobie i mówiąc miłe rzeczy. Herbata słabsza podawana jest każdemu z osobna. Oba rodzaje herbat przygotowywane są osobno, według bardzo skomplikowanej receptury, której opanowanie zajmuje lata. Na samym końcu ceremonii gość honorowy ma za zadanie wstać i podziękować ponownie gospodarzowi za jej przygotowanie.